تبلیغات
حكایت آن كوچ سرخ - زندگانی شهید علی نریمانی
شهادت تقدیری است كه در عرصه هستی و حیات یك ملت جریان پیدا میكند. امام خمینی (ره)

زندگانی شهید علی نریمانی

چهارشنبه 8 مهر 1388 12:31 ق.ظ

نویسنده : روح الله اژدری
ارسال شده در: زندگی نامه شهدا ،

سردار شهید علی برز نریمانی از ایل قشقایی طایفه دره شوری تیره ابیوردی در سال 1340 در وردشت سمیرم در خانواده ای عشایری ودر آغوش پدر و مادری با ایمان وزجر كشیده چشم به جهان گشود .تحصیلات ابتدایی را در مدارس عشایری با موفقیت به پایان رساند . هوش سر شار او چنان بود كه سه سال اول دوره ابتدایی را در یك سال به اتمام رساند . در امتحان سراسری دبیرستان شبانه روزی عشایری نفر دوم شد و تحصیلات دوره راهنمایی و دبیرستان را در دبیرستان عشایری شیراز ادامه داد و با موفقیت به پایان رساند.

در پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی صحنه ها با جدیت فراوان  حضور داشت وبا پخش اعلامیع مردم را به شورش بر علیه نظام منحوس پهلوی دعوت میكرد. از اوایل انقلاب در انجمن اسلامی دبیرستان عشایری عضوی مفید و موثر بود . ارتباطش با مساجد سپاه و بسیج قطع نمی شد. ودر سركوبی جریانهای منافقین و لیبرالها وگروههای ضد انقلاب فعالانه حضور داشت وعلی رغم اعضاء كم انجمن اسلامی توانستند دبیرستان عشایری را از دسترس گروه های چپ و التقاطی دور نگه دارند و زمینه ای بوجود بیاورند كه بیش از 60 شهید از بین دانش آموزان این دبیرستان تقدیم اسلام شوند.

شهیذ نریمانی بارها از طرف گروهای ضد انقلاب تهدید به ترور شد واز نقشه های خائنانه آنان جان سالم بدر برد. بعد از اتمام دبیرستان مدتی  در جهاد سازندگی عشایر مسئول تبلیعات بود. وی نقش موثری در تهیه و تنظیم مجلات پیام عشایر داشت. 

شهی نریمانی در سال 1360 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد . وبه جبهه اعزام شدو در عملیات بیت المقدس و به عنوان مسئول تیم  شناسایی و آرپی جی زن حماسه ها آفرید.

بعد از بازگشت از جبهه به عنوان جانشین بسیج عشایری منطقه جنوب در خدمت به عشایر محروم و جذب و آموزش و سازماندهی نیروهای بسیج عشایری سر از پا نمی شناخت و شب وروز در تمامی صحنه ها مشغول ایثار و فداكاری بود. بعد از مدتی به عنوان مسئول بسیج عشایری سپاه استان فارس منصوب شد و در تمامی جلسات مسئولین استان فارس نقش ارزنده ای در شناساندن جامعه محروم عشایری ایفا نمود.

 

شهید نریمانی در سال 1363 در كنكور سراسری قبول شدند ولی هم چنان به كار در سپاه و خدمت به عشایر و تقویت جبهه ها همت گماشت.

شهید نریمانی در گسترش نواحی و پایگاه های  مقاومت بسیج عشایری در میان تمامی طوایف ایل قشقایی و خمسه  ولر نقش موثری داشت. اخلاق نیكو و اعمال بی ریا و صادقانه خاطرات شیرینی از ایشان در میان مردم عشایر به جا گذاشت.

شهید نریمانی هنرمندی قابل بود و خط زیبایی داشت . ایشان هنر نویسندگی را به خوبی میدانست و ذوق مقاله نویسی و تحقیق موجب شد كه دواثر ارزشمند یاش و باشلق را بنویسد. یاش مجموعه شعری بود از میرزا مأ ذون قشقایی شاعر نامدار ایل و چند شاعر قدیم و جدید ایل قشقایی كه به زبن تركی سروده شده بود.

این شهید عزیز در سال 5/6/1365 در منطقه كهمره سرخی همراه با همكارانش شهیدان هاشمی و نجمی بر اثر صانحه دلخراش اتومبیل به دیار باقی شتافت و ایل قشقایی را در ماتم فروبرددیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: شهدای ایل قشقایی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 مهر 1388 02:06 ب.ظ